
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 45 mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 2.3 V/µs |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 138 dB |
| Operating Supply Current | 3.7 mA |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Nominal Supply Current | 3.8 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Voltage Gain | 160 dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02 dB |
| Input Voltage Noise Density | 3 nV/sqrt Hz |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| I/O Voltage | 200 µV |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifiers |
| Min Supply Voltage | 5 V |
Stock: 1512
Distributors
pcbx
Unit Price$1.26461
Ext.Price$1.26461
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.26461 | $1.26461 |
| 10 | $1.04659 | $10.46590 |
| 25 | $0.92879 | $23.21975 |
| 50 | $0.82425 | $41.21250 |
| 100 | $0.73148 | $73.14800 |
| 300 | $0.70101 | $210.30300 |
| 500 | $0.67182 | $335.91000 |
| 1000 | $0.64427 | $644.27000 |
